Drobečková navigace

Úvod > Aktivity > Novinky > I vaše dítě je ohroženou kyberšikanou, MAS Stolové hory proto cílí na prevenci

I vaše dítě je ohroženou kyberšikanou, MAS Stolové hory proto cílí na prevenci



Datum konání:
24.10.2019

(Zpravodaje Náchod Hronov, Police nad Metují 2019/09 a Velké Poříčí 10/2019)

Nové technologie přinášejí užitek a ulehčují život, ale jsou s nimi spojené také hrozby, které si neuvědomujeme. Na děti číhá v online prostředí mnohdy větší riziko než v reálném světě. Místní akční skupina Stolové hory, z. s. se proto zaměřuje na prevenci rizikového chování na internetu.

Kapitán Ondřej Moravčík z Policie ČR přednáší o metodách komunikace žáků ve virtuálním prostoru a formách kyberšikany. Debatuje se studenty i s pedagogy o tzv. moderní lásce a tom, co znamenají sociální sítě pro mladistvé, o principech sebeprezentace na sítích a jak na nich vnímáme sexualitu. Zmiňuje také rizika sextingu a jak jim předejít.

Zároveň na veřejných přednáškách hovoří i k rodičům, kteří často nerozumí online světu, ve kterém žijí jejich děti.

„Jedna z mých dcer v loňském roce poslala intimní fotky svému blízkému kamarádovi, který se jimi neváhal pochlubit ostatním. Dcera se z toho sesypala a celý rok jsme to doma pak museli řešit. Nevěděli jsme ani vlastně pořádně jak. Po přednášce jsem viděl, že není jediná, komu se to stalo a už aspoň tuším, co bychom jako rodiče mohli udělat a jak ji hlavně lépe chránit,“ podělil se o svou zkušenost pan Josef T., který byl na přednášce v Polici nad Metují.

Aby se podobným situacím předcházelo, tak pro studenty ve spolupráci s Dominikem Macháčkem pořádáme interaktivní divadla. V sále se vytvoří falešná virtuální sociální síť a každý student se přes svůj mobil se stane v přímém přenosu pozorovatelem šikany. Po představení je řízená diskuze, ve které jsou zmiňovány pravidla komunikace na síti, morální hodnoty i trestně právní přesah.

„Kombinace přednášek a konkrétního osobního zážitku je jedna z nejlepších forem prevence v případě mladistvých. Do projektu je zapojeno přes 700 žáků ze čtyř středních odborných škol a gymnázia,“ vysvětluje paní Anna Špačková, koordinátorka aktivit projektu.

Kyberšikana není tématem pouze v Královéhradeckém kraji, proto jsme pozvali přednášet kapitána Pavla Schweinera (E-Bezpečí), aby předal své zkušenosti místním pedagogům z policejních vyšetřování v olomouckém kraji. Cílil na prevenci, diagnostiku a řešení kyberšikany. Mluvil o zvláštnostech, nejčastějších chybách a úloze školy při řešení problémů.

Jako pedagožka se denně setkávám s vynalézavostí svých žáků a mnohdy ani vlastně nevím, kam možné záznamy ze školních akcí mohou doputovat,“ řekla jedna z účastnic akreditovaného semináře.