Drobečková navigace

Úvod > O nás > Co je MAS

Co je MAS

MAS je zkratka pro neziskovou organizaci - Místní akční skupina. Ta naše se jmenuje Místní akční skupina Stolové hory, protože naše srdce tlučou pro region Stolových hor.

Podporujeme rozvoj Hronovska, Policka a města Náchod. Přerozdělujeme finanční prostředky na projekty v oblastech zemědělství, životního prostředí, infrastruktury a zaměstnanosti na území MAS. Navíc v rámci svého největšího projektu (Učíme se na Náchodsku - MAP 3) podporujeme rozvoj předškolního, základního a neformálního vzdělávání na Náchodsku. Zároveň spolek spolupracuje s obcemi, podporuje soudržnost regionu a pořádá vzdělávací a kulturní akce.

MAS Stolové hory, z. s. je tvořena městem Náchod a mikroregiony Hronovsko a Policko. MAS Stolové hory, z. s. byla zaregistrována v březnu 2012 a administrativně ji tvoří 14 obcí, z toho 4 mají status města a 2 městyse. Působíme tedy na území od Náchoda po Pěkov a od Stárkova po Žďárky. V roce 2018 žilo na území MAS Stolové hory 37 999 obyvatel. A toto občas (nejen u nás v kanceláři) způsobuje zmatek - proč? Protože v rámci MAPu, je to trošku jinak - území je o něco větší. Zahrnuje navíc ještě Červenokostelecko a Skalicko. 

Název Stolové hory vznikl především proto, že stolové hory s pískovcovými skalními městy jsou charakteristickým znakem celého území, přičemž se na jeho území nejen nacházejí (Ostaš), ale zároveň ho i ohraničují (Bor, Hejšovina). Region otevírá vstup do Broumovského výběžku, který je lemován Krkonošemi a Orlickými horami. Více než 73% území MAS Stolové hory spadá do CHKO Broumovsko.

Více informací naleznete na webových stránkách organizace MAS Stolové hory.