Drobečková navigace

Úvod > Aktivity > Novinky > BA-Datlíci opět pohromadě. Vypravili se za pravěkými rostlinami

BA-Datlíci opět pohromadě. Vypravili se za pravěkými rostlinamiDatum konání:
7.5.2024

Díky spolupráci Učíme se na Náchodsku - MAP 4 a BA-Datelské akademii Datel se ke konci dubna konala již třetí letošní BA-Datelská celodenní výprava na Náchodsku. 14 mladých BA-Datlů, dva lektoři a pár rodičů po ochutnávce zdejších minerálních pramenů vyrazili z hronovského parku. Díky zkušenému geologovi Standovi Staříkovi se výletníci hned v úvodu seznámili se zkamenělým stromem, tzv. araukaritem, o jehož existenci blízko u silnice neměla většina z nich tušení. Trocha představivosti je tak lehce přenesla do bažin prvohorního Permu.

4a9853a9-c51b-493a-ae76-9762b0268ed5.jpg

Další zastávkou byly Vítovy doly se starou opuštěnou štolou. Cestou na Vysokou Srbskou poté členové výpravy nacházeli množství kamenů s otisky kapradin a drobných živočichů. S batohy plnými úlovků BA-Datlové vylezli na rozhlednu na Větrné horce. Nacházení BA-Datelsky hodnotných nálezů pokračovalo i dále cestou přes Závrchy. Někteří s chutí používali svá kladívka, díky kterým dolovali poklady i zevnitř úlomků prastarých hornin. Až v bývalém dolu Vilemína se dobrodruhům podařilo narazit na skutečné uhlí.

Cesta nazpět vedla přes Žďárky směrem k letišti ve Velkém Poříčí. V posledním úseku cesty potkali některé nedočkavé rodiče, jak jdou svým ratolestem naproti. Pořádně vyfoukaní členové výpravy na závěr společně opekli klobásky a plni dojmů se vydali do svých teplých domovů.  

Do konce školního roku nás čeká ještě jedna celodenní výprava pro nadané, a to 15. června. Pro více informací sledujte naše sociální sítě a web.  

Více fotografií ZDE